Hitna je bitna! Uspijelo se prikupiti 15.000 potpisa, hvala Vam
June 2, 2016

Potres 2016. – 1. Pokazna vježba žurnih službi Međimurske županije

Održana je 1. Pokazna vježba žurnih službi Međimurske županije
Scenarij je bio sljedeći:

12. svibnja 2016. godine u 11 sati i 10 minuta prijepodne, Čakovec je zadesio silovit potres, Državna uprava za zaštitu i spašavanje momentalno zaprima informacije zavoda za hitne objave o potresu jačine magnitude 7.7 stupnjeva po Richteru, epicentra 2.5km sjeverno od Čakovca.
Službe područnog ureda zaštite i spašavanja 112, odmah obavještava sve žurne službe o silini potresa te o mogućim štetama i žrtvama.
Obaviještena je Policijska uprava Međimurska, Zavod za hitnu medicinu Međimurske županije, Javna vatrogasna postrojba Čakovec, Intervetni tim gradskog društva crvenog križa, i Hrvatska gorska služba spašavanja stanica Čakovec, istovremenu se obavještava župan, gradonačelnik grada Čakovca, gradonačelnici i načelnici gradova i opčina na području grada Čakovca.
Župan zbog siline katastrofalne nesreće mobilizira momentalno stožer zaštite i spašavanja Međimurske županije,
također gradonačelnik grada Čakovca mobilizira stožer zaštite i spašavanja grada Čakovca, i postrojbu cjevne zaštite opće namjene grada Čakovca.
Također obavještavaju se i sve druge javne službe koje sudjeluju u slučajevima masovnih nesreća kao što je potres.
Netom nakon potresa informiranja žurnih službi, u službi 112 je zaprimljena dojava o jednoj katastrofalnoj posljedici potresa, a to je masovna nesreća na području grada Čakovca, urušavanje krova športske dvorane Graditeljske škole Čakovec, sa više ozljeđenih učenika u ruševinama. Ujedno je dojavljeno da je nekoliko osoba zarobljeno na 4. katu urušene zgrade.
Tijekom dojave žurnim službama se prosljeđuje informacija o posebnom oprezu o svezi plamtećih požara, potencijalnom daljnjem urušavanjem građevinama ili popratnim naknadnim potresima.

Nakon nekoliko sekundi čule su se sirene i službe su krenule u akciju.
S obzirom na masovnost nesreće, na mjesto događaja u kratkom roku pristižu svi dostupni kapaciteti žurnih službi.

Evo pogledajte u nastavku slike i video materijale.

slider