Zavod za hitnu medicinu Međimurske županije bogatiji za tri nova vozila i medicinsku opremu.
March 4, 2025
ALS tečaj naprednih mjera održavanja života
April 16, 2025
Zavod za hitnu medicinu Međimurske županije bogatiji za tri nova vozila i medicinsku opremu.
March 4, 2025
ALS tečaj naprednih mjera održavanja života
April 16, 2025

Tri nova prvostupnika sestrinstva specijalista u djelatnosti hitne medicine u Međimurskoj županiji

avod za hitnu medicinu Međimurske županije obogatio je svoj stručni  tim za tri nova prvostupnika sestrinstva specijalista u djelatnosti hitne medicine, a to su: Domagoj Košir, bacc. med. techn., Ivan Habula, bacc. med. techn. i Filip Zdaček, bacc. med. techn. Nakon uspješno završenog jednogodišnjeg specijalističkog usavršavanja i položenog specijalističkog ispita, stekli su dodatne kompetencije i specifična znanja koja su nužna za njihov samostalan rad u iznimno zahtjevnom području hitne medicinske pomoći. Specijalizacija je obuhvatila kako teorijsko proširenje znanja, tako i praktične vještine koje im omogućuju pružanje medicinske pomoći na najvišoj razini, u skladu s najnovijim medicinskim protokolima i standardima.

Nakon prve grupe od 5 prvostupnika/magistra sestrinstva koja je uspješno završila specijalizaciju prošle godine, ova druga grupa od tri prvostupnika sestrinstva također je proširila svoja znanja i vještine, čime su osigurali svoj profesionalni razvoj u pružanje još kvalitetnije i sigurnije zdravstvene skrbi. Ovi su prvostupnici sestrinstva specijalisti u djelatnosti hitne medicine sada osposobljeni za samostalan rad u svim segmentima hitne medicinske pomoći, a posebno su usmjereni na sveobuhvatan pristup pacijentima, bilo da je riječ o oboljelima ili ozlijeđenima. Uz nadogradnju svojih vještina, stekli su duboko razumijevanje najnovijih smjernica i protokola, kao i metodologije za primjenu najbolje prakse u hitnoj medicini. Ova edukacija omogućuje im pružanje visokokvalitetne medicinske pomoći i osigurava bolju sigurnost pacijenata u svim situacijama.

Tijekom svog jednogodišnjeg obrazovanja, svi sudionici specijalizacije imali su priliku sudjelovati u edukaciji koja je obuhvatila i teorijsku nastavu i praktičnu obuku. Predavanja i pretkliničke vježbe, koje su bile prilagođene potrebama ovog specifičnog područja, provodile su se na Sveučilištu Sjever, u modernom i tehnološki opremljenom Sveučilišnom centru Varaždin. Ondje su naši djelatnici imali priliku koristiti simulacijske alate i najnoviju medicinsku opremu, koja je omogućila interaktivnu i dinamičnu nastavu, te realistične simulacije hitnih situacija, što je od izuzetne važnosti za njihovu obuku. Ova vrsta nastave omogućila im je da se suoče s realnim scenarijima i razviju potrebne vještine za učinkovito djelovanje u stvarnim hitnim situacijama.

Osim teoretske nastave, praktična obuka bila je ključna u procesu usavršavanja. Praktični dio nastave provodio se u matičnom Zavodu za hitnu medicinu Međimurske županije, gdje su polaznici imali priliku učiti izravno od iskusnih specijalista hitne medicine. Pod mentorstvom liječnika s dugogodišnjim iskustvom u hitnoj medicini, sudionici su stekli praktična znanja koja su potrebna za brz, precizan i učinkovit rad u iznimno stresnim situacijama. Osim toga, dodatna praksa organizirana je i u Županijskoj bolnici Čakovec, gdje su surađivali s vrhunskim specijalistima iz različitih medicinskih disciplina, čime su dobili širu perspektivu i iskustvo u multidisciplinarnom pristupu hitnoj medicinskoj pomoći.

Ovaj proces specijalizacije dio je projekta “Specijalističko usavršavanje medicinskih tehničara u Zavodu za hitnu medicinu Međimurske županije II”. Projekt se provodio u razdoblju od 25.03.2024. do 25.03.2025. godine, a ukupna vrijednost projekta iznosila je 76.560,69 €. Sredstva za ovaj važan projekt osigurana su kroz Nacionalni program oporavka i otpornosti, uz financijsku potporu fondova Europske unije. Intenzitet potpore za ovaj projekt iznosi 100 %, što znači da su sva sredstva potpuno financirana iz Europske unije. Ovaj projekt predstavlja važan korak u unaprjeđenju hitne medicinske službe u Međimurskoj županiji, omogućujući njezinim stručnjacima da se bolje pripreme za suočavanje s izazovima koji proizlaze iz brže i učinkovitije medicinske intervencije u hitnim slučajevima.

 

Zavod za hitnu medicinu Međimurske županije kontinuirano ulaže u profesionalni razvoj svojih djelatnika kako bi osigurao najbolju moguću skrb za svoje pacijente. Kroz ovakve specijalističke programe, stvaraju se temelji za sustavnu modernizaciju hitne medicinske službe, koja obuhvaća stručnost, inovacije i visoke profesionalne standarde.

Čestitamo našim djelatnicima na izvanrednom postignuću te im želimo mnogo sreće i uspjeha u daljnjem profesionalnom radu i razvoju. Njihova predanost i trud svakako će doprinijeti kvaliteti hitne medicinske pomoći i jačanju zdravstvene zaštite u našoj zajednici. Neka im ovaj uspjeh bude poticaj i za daljnje usavršavanje te izvrsnost u svim budućim izazovima.